Szkoła Podstawowa nr 61, działająca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Gdańsku, jest szkołą życzliwą uczniom, otwartą na świat, na odkrywanie uzdolnień i pasji dzieci, rozbudza zainteresowania otaczającym światem, motywuje do nauki, rozwija kreatywne myślenie i wszechstronny rozwój dziecka. W roku szkolnym 2023/2024 prowadzimy nabór do dwóch oddziałów zerowych – integracyjnego i ogólnego.

Oddziały przedszkolne pracują w godzinach od 6.30 do 17.00. W wydzielonym sektorze do dyspozycji dzieci jest osobna szatnia. Dzieci mogą korzystać z wyżywienia w stołówce szkolnej - "Papudajni" – dla dzieci z oddziału przedszkolnego oferujemy 3 posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek).

W naszym oddziale przedszkolnym dzieci uczą się poprzez zabawę, eksperymenty, burzę mózgów, dramę oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Nauczyciele pełnią rolę mediatora w rozwiązywaniu konfliktów między dziećmi, stwarzając tym samym sytuacje do rozwoju samodzielności, a także umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach dla dziecka.  Wszystkie prowadzone zajęcia planowane są w taki sposób, aby uwzględnić indywidualne potrzeby każdego dziecka. Realizujemy liczne zajęcia, programy, przedsięwzięcia i projekty, między innymi: „Uniwersytet Dzieci”, „Dziecko bezpieczne w mieście” oraz projekt „Zabierz misia do domu”. Oddział przedszkolny angażuje się również w wydarzenia szkolne, takie jak na przykład Erasmus Day czy Dzień Słonika Tumbo.

Wychowawcy oddziału przedszkolnego w codziennej pracy z dziećmi wprowadzają wiele elementów Planu Daltońskiego, którego założenia stawiają między innymi na rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Nasi Zerówkowicze i ich wychowawcy korzystają między innymi z zegara daltońskiego, daltońskich list obecności, obrazkowych instrukcji do wykonywania zadań podczas zajęć. Dążymy do tego, by w codziennej pracy wprowadzić jak najwięcej dobrych praktyk z Planu Daltońskiego.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych w pełni wykorzystują infrastrukturę szkolną – między innymi: plac zabaw, bajkowe ogrody, wielofunkcyjne boisko, Naturalny Plac Zabaw z witek wierzbowych, Kuchnię Błotną oraz Gratosferę. W tych przestrzeniach dzieci mogą kreatywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, doskonalić umiejętności współpracy i pracy w grupie oraz rozwijać wyobraźnię.

Szkoła zlikwidowała bariery architektoniczne dla uczniów niepełnosprawnych ruchowo - posiada windę, liczne podjazdy oraz przystosowane toalety. Jesteśmy przygotowani i otwarci na pracę z uczniami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Mamy wieloletnie doświadczenie w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – od wielu lat prowadzimy klasy integracyjne na każdym poziomie edukacji, a nasi nauczyciele ciągle się szkolą, żeby jeszcze skuteczniej móc pomagać wszystkim uczniom we wszechstronnym rozwoju. Pomagamy też uczniom z doświadczeniem migracyjnym w aklimatyzacji w nowym środowisku.

Naszym atutem są dobrze wyposażone sale lekcyjne z tablicami multimedialnymi, profesjonalna pracownia komputerowa, tabletownia, pracownia fizyczno-chemiczna, pracownia przyrodniczo-geograficzna z laboratorium Pasco, sala gimnastyczna, sala do zajęć gimnastycznych, w której odbywają się zajęcia z programu „Fit Klasa”, sala integracji sensorycznej, gabinet logopedyczny, gabinet psychologiczno-pedagogiczny oraz gabinety przeznaczone do zajęć indywidualnych i zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

W szkole realizujemy liczne programy, przedsięwzięcia i projekty mające na celu wykreowanie wśród uczniów postaw zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju: "Program dla szkół", "Dziecko bezpieczne w mieście", "Gdańsk jeMY Zdrowo”, "Gdańskie Ogrody Motylowe". Współpracujemy również ze Strażą Miejską w Gdańsku oraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 6. W ramach tej współpracy w szkole odbywają się różnorodne zajęcia i warsztaty dla uczniów. Angażujemy się w liczne projekty profilaktyczne. Prowadzimy i promujemy akcje proekologiczne – w szkole działa szafa wymian, w której można podzielić się z innymi rzeczami, których już nie potrzebujemy. Klasy 1-3 są zaangażowane w realizację interdyscyplinarnego projektu „Mali Przyjaciele Przyrody”. Na terenie szkoły jest też ogródek warzywno-kwiatowy, o który dbają uczniowie. Uczestniczymy też w licznych akcjach charytatywnych, takich jak np. zbiórki dla hospicjum, schroniska, akcja „Szlachetna paczka”, dzięki którym uczniowie uczą się empatii i szacunku dla innych. Na terenie szkoły działa również 63. Drużyna Harcerzy Gdańskich „Potok”.

Od kilku lat szkoła z powodzeniem pozyskuje środki na uczniowskie wymiany międzynarodowe ze szkołami z innych krajów, między innymi z Hiszpanii, Rumunii i Włoch, a także na dokształcanie kadry nauczycielskiej w ramach programu Erasmus+. Udział w programie pozwala nam na tworzenie i realizację międzynarodowych projektów eTwinning we współpracy ze szkołami z innych krajów, jak na przykład autorski projekt „From seed to eat”, napisany i prowadzony przez nauczycieli świetlicy w bieżącym roku szkolnym. Co roku angażujemy się w organizację Erasmus Day, dzięki czemu uczniowie poznają inne kultury, są ciekawi świata i otwarci na innych.

W codziennej pracy z uczniami stawiamy na rozwijanie kreatywności, otwartości, postaw prospołecznych i prozdrowotnych - realizując takie zajęcia, projekty i programy jak: „Fit Klasa”, „To i owo na zdrowo i sportowo", „Uniwersytet dzieci w klasie", „Kodowanie na dywanie”, „Rowerowy maj”. Nauczyciele w codziennej pracy pomysły czerpią z Kreatywnej Pedagogiki oraz prowadzą zajęcia w duchu koncepcji football3. W trakcie zajęć wykorzystujemy Photony, roboty GeniBot, Bum Bum rurki, klocki Numicon i karty Grabowskiego. W pracy dydaktyczno-wychowawczej  w klasach 1-3 wykorzystujemy elementy koncepcji daltońskiej, inspirujemy się też fińskim modelem nauczania. Wprowadziliśmy także ocenianie kształtujące w edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie uczestniczą także w zajęciach kulinarnych w Szkolnej Akademii Gotowania. W szkole znajduje się również „Warsztatownia” i pracownia ceramiczna.

W ramach obowiązkowej nauki drugiego języka w klasach 7-8 uczniowie uczą się języka hiszpańskiego.

Uczestnicząc w licznych zajęciach pozalekcyjnych dzieci poznają swoje predyspozycje i rozwijają własne umiejętności i zdolności. Prowadzimy różnorodne zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań: koło gier planszowych, kółko „Mały filozof”, „Jestem aktywny i kreatywny”, „Warsztaty plastyczne”, „Grubymi nićmi szyte” – koło krawieckie, warsztaty z animacji poklatkowej „Poklatkowe opowieści”, koło języka angielskiego, zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z j. angielskiego i j. polskiego, koło europejskie, warsztaty rozwijające kreatywność, „Witrażownia – szkłem malowane”, szkolne koło wolontariatu, „Kumaki” - koło biologiczne, „Matematyka na wesoło”, „Matematyka jest wszędzie”, koło teatralne.

Dzięki licznym innowacjom, prowadzonym przez nauczycieli naszej szkoły, dzieci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, uczestniczyć w ciekawych, innowacyjnych zajęciach, a nawet zwiedzać świat. W bieżącym roku szkolnym prowadzimy innowacje „Dookoła świata – wędrujemy, kodujemy, gotujemy”, „Smaczna matematyka”, „Zabawa – zainicjuj to sam”, „Podróże małe i DUŻE”, „Siatkarskie skarpety”, „Jak dobrze iść do szkoły”. Jesteśmy także zaangażowani w ogólnopolską innowację „Zachwycający świat zwierząt”.

Szkoła posiada także bogatą ofertę zajęć sportowych. Prowadzimy zajęcia SKS (gry i zabawy świata dla najmłodszych, treningi siatkarskie, zajęcia na basenie), oraz zajęcia „Teatr Tańca”. Jesteśmy zaangażowani w projekty „Gdańsk pod żaglami wiedzy” oraz „Pomorskie żagle wiedzy”, w ramach których odbywają się zajęcia z żeglarstwa, kajakarstwa, zajęcia na basenie, zajęcia muzealne, uczniowie biorą też udział w Mistrzostwach w Sportach Wodnych. Na terenie szkoły działa klub siatkarski SN Gedania Gdańsk, w ramach którego odbywają się treningi siatkarskie, a uczniowie jeżdżą na turnieje międzyklubowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. W szkole prowadzona jest innowacja „Siatkarskie skarpety”, dzięki której uczniowie doskonalą umiejętności siatkarskie na treningach, a także uczą się zasad zdrowego odżywiania i zdrowego, aktywnego trybu życia. Prowadzimy także zajęcia dla dorosłych w ramach Dzielnicowych Centrów Sportu – zajęcia siatkarskie oraz gimnastyka dla seniora.

Biblioteka szkolna to miejsce przyjazne każdemu uczniowi. Panująca tu atmosfera daje dzieciom możliwość wyciszenia się i odreagowania od codziennych problemów. Uczniowie mogą tu poczytać, odrobić lekcje, pograć w gry planszowe, czy po prostu pobyć ze sobą. Tutaj zawsze znajdzie się czas, aby porozmawiać z uczniem o jego zainteresowaniach, planach, nastrojach, ważnych dla niego wydarzeniach. Biblioteka oferuje bogaty księgozbiór literatury pięknej polskiej i obcej, lektury szkolne, literaturę popularnonaukową, encyklopedie i słowniki ogólne oraz specjalistyczne. Prowadzi także różnorodne akcje i wydarzenia, takie jak: Szkolny Maraton czytelniczy dla klas 3-8, spotkania autorskie, pasowanie na czytelnika pierwszoklasistów, Dzień Gier Planszowych, Turnieje Gier Planszowych, akcje czytelnicze, np. przerwa na czytanie, Adwentowy kalendarz, randka w ciemno, escape roomy. Prowadzimy także projekt „Starsi czytają młodszym”.

Więcej informacji z życia szkoły można znaleźć na stronie https://zsp11.edu.gdansk.pl/pl oraz szkolnym Facebooku.