Umiejętność mówienia to jedna z najważniejszych umiejętności każdego człowieka. Dzięki mowie dziecko komunikuje się ze światem, poznaje go, nawiązuje kontakty z rówieśnikami, wyraża swoje myśli, uczucia i potrzeby. Mowa odgrywa także kluczową rolę w procesie nauki.

W szkole zapewniamy opiekę logopedyczną dzieciom z klas 0-3, a uczniowie z orzeczeniami i zaleceniami z poradni psychologiczno-pedagogicznej mają również zajęcia logopedyczne w ramach rewalidacji na wszystkich etapach edukacji. Zajęcia rewalidacyjne są prowadzone indywidualnie, a terapia logopedyczna odbywa się indywidualnie lub w grupach 2-osobowych – w zależności od możliwości i potrzeb dzieci. Prowadzimy zajęcia z dziećmi z różnorodnymi wadami wymowy, afazją, opóźnionym rozwojem mowy, niedosłuchem oraz innymi zaburzeniami mowy. Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć są zróżnicowane i dostosowane do stopnia i rodzaju zaburzenia – są to m.in. ćwiczenia oddechowe, słuchowe, usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych, gramatyczne, poszerzające słownictwo, wywoływanie i utrwalanie poszczególnych głosek, ćwiczenia rozumienia mowy, ćwiczenia w budowaniu zdań i dłuższych wypowiedzi, ćwiczenia wspomagające czytanie i pisanie i inne. Nasz gabinet logopedyczny jest dobrze wyposażony w różnego rodzaju pomoce, dzięki czemu zajęcia są dla dzieci interesujące. Obok tradycyjnych pomocy, takich jak gry dydaktyczne czy karty pracy, zajęcia uatrakcyjniają również logopedyczne gry i programy multimedialne. Staramy się, by rodzice dzieci objętych terapią byli zaangażowani w proces terapeutyczny poprzez wykonywanie w domu różnych ćwiczeń i utrwalanie materiału wprowadzonego i ćwiczonego podczas zajęć.