Szkoła Podstawowa nr 61 w Gdańsku jest szkołą życzliwą uczniom, otwartą na świat, na odkrywanie uzdolnień i pasji dzieci, rozbudza zainteresowania otaczającym światem, motywuje do nauki, rozwija kreatywne myślenie i wszechstronny rozwój dziecka. Nasza szkoła opiera się na wartościach i zasadach, jest nowoczesna, otwarta na ludzi, nowe idee i sposoby nauczania.

Oddział przedszkolny pracuje w godzinach od 7.00 do 17.00. W wydzielonym sektorze do dyspozycji dzieci z oddziału przedszkolnego jest osobna szatnia. W naszym oddziale przedszkolnym dzieci uczą się poprzez zabawę, eksperymenty, burzę mózgów, dramę oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Nauczyciele pełnią rolę mediatora w rozwiązywaniu konfliktów między dziećmi, stwarzając tym samym sytuacje do rozwoju samodzielności, a także umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach dla dziecka. Wszystkie prowadzone zajęcia planowane są w taki sposób, aby uwzględnić indywidualne potrzeby każdego dziecka. Realizujemy liczne zajęcia, programy, przedsięwzięcia i projekty, między innymi: „Mamo, Tato, wolę wodę”, międzynarodowy projekt „Emocja”, „Uniwersytet Dzieci”, „Dziecko bezpieczne w mieście” – w nadchodzącym roku szkolnym również planujemy ich realizację. Oddział przedszkolny angażuje się również w wydarzenia szkolne, takie jak na przykład Erasmus Day czy Dzień Słonika Tumbo. Wychowawcy oddziału przedszkolnego w codziennej pracy z dziećmi wprowadzają wiele elementów Planu Daltońskiego, którego założenia stawiają między innymi na rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Nasi Zerówkowicze i ich wychowawcy korzystają między innymi z zegara daltońskiego, daltońskich list obecności, obrazkowych instrukcji do wykonywania zadań podczas zajęć. Dążymy do tego, by w codziennej pracy wprowadzić jak najwięcej dobrych praktyk z Planu Daltońskiego.

Uczniowie klas 1-3 mogą przed rozpoczęciem i po zakończeniu lekcji korzystać ze szkolnej świetlicy, gdzie mogą kreatywnie i twórczo spędzić wolny czas, biorąc udział w różnorodnych projektach i zajęciach, prowadzonych przez wychowawców. Świetlica znajduje się w wydzielonym sektorze szkoły. Jest tam miejsce zarówno do zabawy, jak i do cichej pracy i relaksu. Świetlica działa w godzinach 6:30-17:00. Dzieci mogą korzystać z infrastruktury szkolnej – między innymi z przyszkolnego placu zabaw, szkolnych bajkowych ogrodów, wielofunkcyjnego boiska szkolnego oraz innych terenów zielonych przy szkole. W bieżącym roku szkolnym, dzięki wygranemu projektowi w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz dofinansowaniu sponsorów, na terenie szkoły powstał Naturalny Plac Zabaw z wierzby. Szkoła zaangażowała się także w projekt „Gratosfera”, dzięki któremu powstała altana, gdzie dzieci będą mogły doskonalić umiejętności współpracy i pracy w grupie oraz rozwijać wyobraźnię. Dzieci mogą również korzystać z wyżywienia w stołówce szkolnej - "Papudajni" – oddział przedszkolny może korzystać zarówno z obiadów, jak i drugich śniadań, a uczniowie starszych klas – z obiadów.

Szkoła zlikwidowała bariery architektoniczne dla uczniów niepełnosprawnych ruchowo - posiada windę, liczne podjazdy oraz przystosowane toalety. Dla uczniów powracających z zagranicy i obcokrajowców prowadzimy indywidualne zajęcia adaptacyjne oraz pomagamy w aklimatyzacji w nowym środowisku. Jesteśmy przygotowani i otwarci na pracę z uczniami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Mamy wieloletnie doświadczenie w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – od wielu lat prowadzimy klasy integracyjne na każdym poziomie edukacji, a nasi nauczyciele ciągle się szkolą, żeby jeszcze skuteczniej móc pomagać wszystkim uczniom we wszechstronnym rozwoju.

W szkole realizujemy liczne programy, przedsięwzięcia i projekty mające na celu wykreowanie wśród uczniów postaw zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju: "Program dla szkół", "Dziecko bezpieczne w mieście", "Gdańsk jeMY Zdrowo”, "Gdańskie Ogrody Motylowe". Współpracujemy również z działem profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. W ramach współpracy w szkole cyklicznie prowadzone są m.in. programy „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne dzieciństwo”, „Ekologiczna klasa” czy „Cały świat w naszej klasie”. Od kilku lat szkoła z powodzeniem pozyskuje środki na uczniowskie wymiany międzynarodowe ze szkołami z innych krajów, między innymi z Hiszpanii, Rumunii i Włoch w ramach Erasmus+ oraz eTwinning. Udział w programie Erasmus+ pozwala nam na tworzenie i realizację międzynarodowych projektów we współpracy ze szkołami z innych krajów, jak na przykład autorski projekt „Taste of the world”, napisany i prowadzony przez nauczycieli świetlicy w bieżącym roku szkolnym.

Naszym atutem są dobrze wyposażone sale lekcyjne z tablicami multimedialnymi, profesjonalna pracownia komputerowa, tabletownia, pracownia fizyczno-chemiczna, pracownia przyrodniczo-geograficzna z laboratorium Pasco, sala gimnastyczna, sala do zajęć gimnastycznych, w której odbywają się zajęcia z programu „Fit Klasa”, sala integracji sensorycznej, gabinet logopedyczny, gabinet psychologiczno-pedagogiczny oraz gabinety przeznaczone do zajęć indywidualnych i zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

W codziennej pracy z uczniami stawiamy na rozwijanie kreatywności, otwartości, postaw prospołecznych i prozdrowotnych - realizując takie projekty i programy jak: „Fit Klasa”, „To i owo na zdrowo i sportowo", „Zacznij Dobrze dzień", "Uniwersytet dzieci", międzynarodowy projekt „Emocja”, „Kodowanie na dywanie”, „Lekturki spod chmurki”, „Gra w dobre zachowania”, „Rowerowy maj”. Przez cały rok szkolny prowadzimy różnego rodzaju akcje i happeningu, mające na celu kształtowanie zdrowych nawyków wśród dzieci, m.in. „Proste plecy mam, o sylwetkę dbam”, „Mamy uśmiechnięte minki, bo zjadamy witaminki”, czy „Wiem, co jem”. Nauczyciele w codziennej pracy pomysły czerpią z Kreatywnej Pedagogiki oraz wykorzystują elementy pedagogiki zabawy "Klanza". W rozwijaniu umiejętności matematycznych i logicznego myślenia wykorzystujemy Photony, klocki Numicon i karty Grabowskiego. W pracy dydaktyczno-wychowawczej wykorzystujemy elementy koncepcji daltońskiej. Od września 2021 roku wprowadzamy w edukacji wczesnoszkolnej ocenianie kształtujące.

W ramach zajęć pozalekcyjnych dzieci poznają swoje predyspozycje i rozwijają własne umiejętności i zdolności. Prowadzimy różnorodne zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań: SKS, koło matematyczne, „Co w trawie piszczy”, „Jestem aktywny i kreatywny”, „Warsztaty plastyczne”, „Bąbel matematyczny”, „Grubymi nićmi szyte” – koło krawieckie, koło twórczości dziecięcej, koło j. angielskiego, koła europejskie – zarówno dla starszych, jak i młodszych uczniów, zajęcia „Mam tę moc”, „Witrażownia”, szkolne koło pierwszej pomocy, koło wolontariatu, zajęcia sportowo-rekreacyjne, „Zakodowane podróże”, koło przyrodnicze - miłośnicy zwierząt, „Kumaki” - koło biologiczne, zajęcia w ramach edukacji morskiej. Na terenie szkoły prowadzona jest także innowacja pedagogiczna pod nazwą „Smaczna matematyka”, dzięki której uczniowie zagłębiają tajniki matematyki, uczestnicząc w zajęciach kulinarnych w Szkolnej Akademii Gotowania.